UIL Academic Teams 2019-2020 and Winners

Art 
6th grade
Aiden Baker-1st place
Jagger King
 
7th grade
Glori Wright
Addison Kilmer
 
8th grade
Isabela Muniz-6th place
Braden Mays
Jaden Pratt
Kylie Earle
Ashley Harrison
 
 
Calculator Applications
6th grade
 
7th grade-3rd place team
Ethan Wilkinson
Dane Hadsall-4th place
Brooke Staton
Kayla Hoots
 
8th grade
Will Lombard
Dwight Longley
Hudson Cook-5th place
 
 
Chess Puzzle
6th grade-3rd place team
Jackson Andrus-6th place
Caden Davis-3rd place
Carter Wilson
 
7th grade
Carter Campbell-6th place
Zach Nava
 
8th grade-1st place team
Zachary Paul-1st place
Will Lombard-2nd place
Josh Hayes-3rd place
Alex Mullins
 
 
Dictionary Skills
6th grade
 
7th grade -2nd place team
Bryanna Bauer-3rd place
McKenna Hyder-6th place
Presley Grimm
 
8th grade-1st place team
Juliany Romero-2nd place
Gabby Bauer-3rd place
Gabby Flores-4th place
 
 
Editorial Writing
6th grade
 
7th grade
Brooke Murdock-3rd place
Bailey Chism-4th place
Ava Romine
 
8th grade
Dwight Longley-5th place
Anyla Paschall
Ashlyn Dickenson
Stratton Schertz
 
 
Impromptu Speaking
6th grade
Javi Rodriguez-6th place
Wesley Willmon
Tatum Plank
Grayson Turner
 
7th grade
Jax McDonald -2nd place
Kaylie Wilson
Sedona Quackenbush
 
8th grade
Avery Roesler-1st place
Debbie Willmon
Joshua Hayes
 
 
Listening
6th grade
 
7th grade
 
8th grade-3rd place team
Anyla Paschall-1st place
Macie Parrent
Isabela Muniz
 
 
Maps, Graphs & Charts
6th grade
 
7th grade
 
8th grade
Kennedy Neal
Magdalene Neal
 
 
Mathematics
6th grade-2nd place team
Carson McDonald-4th place
Jackson Andrus-6th place
Josephine Bagley
 
7th grade
Kayla Hoots-4th place
Presley Grimm
 
8th grade-2nd place
Will Lombard-2nd place
Elizabeth Martin-4th place
Parker Cole
Mabry Griffin
 
 
Modern Oratory
6th grade
Carson Brown-5th place
 
7th grade
 
8th grade
Dwight Longley-3rd place
Garrison Pieniazek-4th place
 
 
Music Memory
6th grade-3rd place team
Ryann Carey-5th place
Alicia Harwell
Carmen Strayhorn
Angelina Said
 
7th grade
Madison Wolff
Daniel Vieira
 
8th grade -2nd place team
Logan John-4th place
Victoria Martin
Abigail Bartlett
Alyssa Aviles
Julia Gyorfi
 
 
Number Sense
6th grade
JP Roesler
Grayson Lear
 
7th grade-2nd place team
Ethan Wilkinson-6th place
Brooke Staton
Jax McDonald
Kayla Hoots
 
8th grade-2nd place team
Will Lombard-2nd place
Blessing Martinez-4th place
Reid Blakney-6th place
Mabry Griffin
 
 
Oral Reading
6th grade
Grace Boonpattrawong-4th place
Bella Repka
Jianna Flores
Aspen Elkington
 
7th grade
Addison Kilmer
Lillian Harrison
Tyler Love
 
8th grade
Debbie Willmon
Kyley White
Bethany Hendrickson
 
 
Ready Writing
6th grade
Olivia Pratt-5th place
 
7th grade
Addison Kilmer
Kaitlyn Shebat-3rd place
 
8th grade
Hannah Stump-1st place
 
 
Science
7th grade
Cameron Mays-3rd place
 
8th grade-2nd place team
Josh Hayes-1st place
Sean Bindley-5th place
Logan John
 
 
Social Studies
6th grade
Jagger King-4th place
 
 
7th grade
 
 
8th grade
Tatum Kilmer-1st place
 
Spelling
6th grade-2nd place team
Carson McDonald-5th place
Cooper Lear
Josie Bagley
 
7th grade-1st place team
Bailey Chism-1st place
Addison Martindale-3rd place
Bryleigh Wilson-6th place
Bryanna Bauer
 
8th grade-1st place team
Gabby Bauer-2nd place
Anyla Paschall-5th place
Ernesto Gonzalez
Elizabeth Martin